Chcesz nauczyć się szybko czytać? Zacznij od lektury… tego tekstu.
16041
single,single-post,postid-16041,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-9.2,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive

Jak nauczyć się szybko czytać?

szybkie czytanie

Jak nauczyć się szybko czytać?

Któż z nas nie marzył o tym, aby ekspresowo przeczytać obszerną szkolną lekturę? Większość z nas chciałaby też „przebrnąć” przez skomplikowane zapisy umów i aktów, mając pewność, że zostały one przeczytane ze zrozumieniem. Oto dlaczego warto zgłębić sztukę szybkiego czytania. Radzimy jak opanować tę umiejętność.

Jakie korzyści daje umiejętność szybkiego czytania?

Pierwszą nasuwającą się na myśl zaletą jest znaczna liczba przeczytanych książek. Osoby umiejące szybko czytać mogą pochwalić się imponującą listą lektur. Dzięki temu szybciej i efektywniej się uczą, bo przyswajanie nowej wiedzy nie kojarzy się ze stresem. Nie da się szybko czytać bez odpowiedniej koncentracji, zatem poprawiając tempo czytania, wzmacniamy także zdolność do skupienia się na konkretnej czynności. Szybkie czytanie pozwala lepiej przyswoić tekst, co przydaje się zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym (pracownik z takimi kompetencjami jest „cenniejszy”). Jeśli przyjdzie nam zapoznać się z ważnym, ale obszernym dokumentem (np. umową), szybkie czytanie uprzyjemni ten obowiązek. Mitem jest, że osoby posiadające umiejętność szybkiego czytania nie czerpią przyjemności z lektury. One bardziej koncentrują się na tekście, stąd doceniają wszystkie „smaczki” przygotowane przez autora.

Rady dla osób, które chcą nauczyć się szybkiego czytania

Stare powiedzenie mówi, że trening czyni mistrza. Szybkie czytanie wymaga pracy, najlepiej codziennej. Nie należy się przejmować pierwszymi niepowodzeniami, ale zachować pogodę ducha i dążyć do celu. Pozytywne nastawienie sprzyja każdej nauce, także zdobywaniu umiejętności szybkiego czytania. Zadbajmy o odpowiednie warunki: właściwe oświetlenie, wygodne miejsce do czytania. Odseparujmy się od wszelkich „rozpraszaczy” i skoncentrujmy się na tekście. Jak go czytać? Nie należy czytać go szeptem, wzrok koncentrujmy na całych zdaniach, a nie na pojedynczych wyrazach. Warto skorzystać ze wskaźnika: odpowiedni szybko przesuwać go po tekście i podążać za nim wzrokiem. Korzystajmy także z doświadczenia specjalistów. Kurs szybkiego czytania pozwoli uzyskać kompleksową wiedzę o tym, jak przyswajać tekst sprawniej: regularne lekcje pod okiem profesjonalisty z pewnością zaprocentują.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.