
06 maja Jak trenować swoją pamięć?
Dość żartobliwe powiedzenie, że “organ nieużywany zanika” w bezpośredni sposób odnosi się również do naszego mózgu. Sprawność naszej pamięci i koncentracji w bardzo dużym stopniu zależy od naszego wysiłku intelektualnego. I wcale nie chodzi tutaj o rozwiązywane bardzo trudnych równań matematycznych czy skomplikowanych zadań logicznych – proste, codzienne ćwiczenia wystarczą. Jest to bardzo ważne szczególnie współcześnie, kiedy coraz rzadziej korzystamy z naszej pamięci, a coraz częściej uciekamy się do kalendarza, urządzeń mobilnych, różnorodnych aplikacji, które mają “wyręczyć nas w myśleniu”. I chociaż w bieżącym życiu okazują się bardzo przydatne, to jednak na dłuższą metę ograniczają nasz potencjał intelektualny.
Trenuj pamięć od dziecka do późnej starości
Dzieci i młodzież stale trenują swoją pamięć m.in. w szkole, podczas różnorodnych zajęć dodatkowych oraz rozwijając swoje pasje. Tego rodzaju aktywności nigdy nie jest za wiele, również sport świetnie wpływa na nasz mózg. Dużą rolę w życiu każdego młodego człowieka powinno odgrywać też czytanie. Trening pamięci w młodości to spora inwestycja na przyszłość.
Osoby dorosłe zwykle zapominają o treningu pamięci, a dla nich również ma to bardzo duże znaczenie. Trzeba pamiętać o tym, że bez odpowiedniej stymulacji wraz z wiekiem sprawność naszego mózgu może się obniżać. Dlatego warto trenować pamięć na wszelkie możliwe sposoby i kiedy tylko mamy do tego sposobność.
Proste sposoby usprawniające pamięć, które możesz praktykować na co dzień
- Regularnie rozwiązuj krzyżówki oraz różnorodne zagadki logiczne. Baw się w skojarzenia oraz quizy. Możesz to robić online lub podczas spotkań towarzyskich.
- Graj w różne gry planszowe – to doskonały sposób na trening pamięci i dobrą zabawę.
- Ucz się na pamięć wierszy. Niezbyt przyjemna przyjemność znana głównie ze szkoły stanowi doskonały sposób na poprawę pamięci.
- Staraj się tworzyć listę zakupów “w pamięci”.
- Wykonuj ćwiczenia opierające się na skojarzeniach.
- Ucz się języków obcych.
- Gra na pianinie, śpiewanie, malowanie i inne aktywności twórcze również pozytywnie wpływają na pamięć i koncentrację.
- Ćwicz nie tylko mózg, ale i ciało. Regularne ćwiczenia na świeżym powietrzu wpływają na poprawę ukrwienia i dotleniają mózg, co także świetnie wpływa na pamięć.
- Stosuj dietę bogatą w złożone węglowodany (m.in. chleb wieloziarnisty, kasze itp.), wielonienasycone kwasy omega-3 (np. ryby), kwas foliowy (np. zielone warzywa liściaste), magnez oraz witaminy z grupy B (np. warzywa strączkowe).
Sorry, the comment form is closed at this time.