Jak trenować mózg, aby lepiej funkcjonował?
16097
single,single-post,postid-16097,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-9.2,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive

Trening mózgu – propozycje dla dzieci, młodzieży i dorosłych

sudoku

Trening mózgu – propozycje dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Rozwój dziecka zaczyna jeszcze w łonie matki, gdy tworzą się pierwsze połączenia pomiędzy komórkami mózgu. W kolejnych latach człowiek pracuje nad sobą, a poprzez napływające informacje oraz zbieranie doświadczeń, wzmacnia swój naturalny potencjał. Aby dobrą sprawność mózgu utrzymać jak najdłużej, niezbędne jest ćwiczenie pamięci oraz koncentracji. Jak w prosty sposób trenować mózg, aby lepiej funkcjonował?

Czym jest trening mózgu?

Trening mózgu to potoczne określenie na różnego rodzaju ćwiczenia, gry, zabawy i zadania, które mają za zadanie pobudzić funkcje poznawcze. Jest on potrzebny i przydatny nie tylko starszym osobom – ćwiczenia można wykonywać niezależnie od wieku. Pozwalają one dłużej utrzymać sprawne myślenie i szybkie reagowanie. Odpowiednie gry – w tym różne mnemotechniki i zajęcia pozwalają usprawnić wyobraźnię i wzmocnić funkcjonowanie systemu nerwowego. Ćwiczenia na mózg mogą wzmacniać pamięć roboczą, koncentracje i uwagę, logiczne myślenie oraz szybkość reagowania. Dzięki regularnym ćwiczeniom mózgu osiąga się większą wydajność jego pracy. Powstają nowe połączenia między neuronami, a te, które już istniały, ulegają wzmocnieniu. Im trening mózgu intensywniejszy, tym lepsze jego efekty.

Rodzaje ćwiczeń i ich efekty

Trening mózgu może przebiegać w różny sposób, w zależności wieku osoby poddającej się ćwiczeniom, od jej potrzeb oraz od posiadanych narzędzi. Ćwiczenia dopasowane do wieku dziecka będą zupełnie inne, niż te dla mózgu osoby starszej. Trening mózgu pozwala dzieciom lepiej się rozwijać, a dorośli dzięki niemu poprawiają wydajność swojej pracy. U osób starszych trening poznawczy zapobiega zaburzeniom poznawczym, a nawet spowalnia postęp choroby Alzheimera czy procesów otępiennych. Jak można ćwiczyć z dzieckiem? Stymulowanie mózgu może odbywać się przez powtarzanie rytmu, naśladownictwo dźwięków, zabawa w kalambury lub układanie puzzli. Warto pamiętać, że trening mózgu dla dzieci nie może być długi i nużący. Dobrym sposobem na ćwiczenia mózgu dla dorosłych i starszych osób jest rozwiązywanie krzyżówek lub sudoku, ale także różnego rodzaju gry wymagające zapamiętywania. Bardzo skutecznym ćwiczeniem ręczne pisanie oraz czytanie książek, które wspomaga koncentrację i rozwija wyobraźnię. Niedocenianym ćwiczeniem są rozmowy towarzyskie, które wymagają skupienia i rozwijają konkretne obszary mózgu. Stymulujące mogą być nowe aktywności – robienie na drutach czy pieczenie ciast dla najbliższych. Pozytywne efekty przynosi codzienne uczenie się kilku nowych słówek z wybranego języka obcego. Trening mózgu można wykonywać profesjonalnie, pod okiem wykwalifikowanego psychologa. Można również sięgać po darmowe aktywności lub skorzystać z zajęć w internecie.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.